İş Fikirleri

Aktar Açmak

Para kazanma yollarından birisi olan aktar açma işi hakkında bizden istediğiniz bilgiler hakkında detayları açıklamaya çalışacağız. Aktar açmak her ne kadar küçük çaplı ve basit bir iş gibi gözükse de aktar dükkanı açmak istiyorum diyen bir kişi için oldukça karlı bir yatırım olabilmektedir. Özellikle son günlerde aktar dükkanı açmak istiyorum diyenler de daha çok artış olmuştur. Aktarlar, bitkisel ürünleri, şifalı otları ve bitkileri insan sağlığına yararlı olduğunu var sayarak hazırlayan kişilere denir.

Çok eski zamanlarda herkes bildiği gibi eczane ve doktorlar bulunmuyordu. Lokman Hekimlerin yardımı ile insanlar doğada bulunan bitkileri ve otları toplar daha sonra fayda gördüklerini bir kenara not ederek ilerleyen zamanlarda tekrar bu hastalıklarla karşılaşmaları halinde bu bitkiler farklı biçimlerde kullanılırdı. Şuan günümüzde de ilaç sanayinde bu bitkisel ürünlerden faydalanıldığı bilinmektedir.

Aktar Dükkanı Açmak

Doğanın insanlara verdiği mucizelerden faydalanmak istiyorsanız ve bu tarz bir aktar dükkanı açmak istiyorum diyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecektir. Basit gibi görünse de aktar açmak işi o kadar da kolay 1 iş değildir. Çünkü herkes aktarlık yapamıyor. Aktar açmak ya eski zamanlarda olduğu gibi usta çırak ilişkisinden ya da Sağlık Bakanlığından onaylı olarak yapılmaktadır. Son zamanlarda televizyonlarda ekrana çıkan doktorların da rahatsızlıkları olan insanları aktarlara yönlendirmesiyle de aktarlar iyi paralar kazanmaya ve pirim yapmaya başlamıştır.

Aktar Açmak İçin Gerekli Belgeler

Girişimci adayların girmek istediği sektörlerin başında yer alan aktar baharat dükkanı açmak için gerekenler nelerdir? Nerelere açılmalıdır? gibi sorulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aktar Olmak İçin daha önce de belirtildiği gibi Sağlık Bakanlığından Belge alınması gerekir. Bu belgeye Bitkisel Drog Satış Belgesi ismi verilmiştir. Bu belgesi olmayan kişiler resmi bir şekilde aktarlık yapamazlar. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri olarak bu mesleğin okulunu bitiren kişilerde aktar dükkanı açma belgesi ile dükkanlarını açabilirler. Üniversitelerde ilgili bölümle alakalı 2 yıl öğrenim gördükten hemen sonra diplomalı bir şekilde mümkün olacaktır.

Aktar Nerelere Açılmalı?

Aktar açmak ile ilgili her şey tamam fakat kişi dükkanı nereye açacağı konusunda bir türlü karar veremiyorsa bu konuyla alakalı bilgi edinmelidir. Öncelikli olarak aktar dükkanı açmak Kaplıcaların yoğun olduğu bölgelere açılması kişiye güzel ve yüksek paralar kazandıracağı gibi kalıcı müşteri potansiyeli de kazanmasına yardımcı olur. Bu bölgelerde ki insanlar sağlıkları için şifa olan ürünleri aramaya gelirler. Etrafında aktar olan bir kaplıca her zaman çok iyi paralar kazanır. Elbette sadece kaplıca bulunan şehirlere ya da kaplıca çevresine değil büyük şehirlerde kalabalık olan caddeler üzerine aktar dükkanı açmak istiyorum diye belirten kişiler için oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.

Aktar Açmak Karlı Mıdır?

İnsanların yaya olarak yoğun geçtiği alanlarda böyle bir aktar açılırsa satışlar da o denli güzel olacaktır. internet sitesi de bu işin içinde olmalıdır. Çağımızın olmazsa olmazlarından bir tanesi de internet siteleridir. Bu sebeple kişi dükkanına özel bir internet sitesi oluşturup aktif olarak kullanması gerekmektedir. Ürünler böylelikle Türkiye’nin dört bir yanına online olarak satılabilir ve bu şekilde de kazanç sağlanabilmektedir.

Aktar Dükkanı İçin Gerekli Malzemeler

Malzeme satışlarına gelecek olursak aktar dükkanı açmak istiyorum olarak kesin karar verildiyse aktar dükkanında yok yok olmalıdır. Yani insanların yoğun olarak kullandığı, aradığı ve satın aldığı ürünlerin kesinlikle bulundurulması gerekmektedir. Bunların başında ise Ağrı Kremleri, Selülit Ürünleri, Dut Kurusu, Argan Yağı, Arı Poleni, Bitki Çayları, Güzellik ve Cilt Bakımı ürünleri insanların en fazla tercih ettikleri ve aradıkları ürünlerdir. Bunun yanı sıra internet ve televizyonun sıkı takip edilmesi gerekmektedir. Doktorların tavsiye ettiği ürünleri aktar dükkanına hemen temin edilmesi kişiye oldukça fayda sağlayacaktır. Aktarlarda baharatlar da oldukça önem taşımaktadır.

Aktar açmak istiyorum diyen kişiler baharatlar konusunda da yeterli bilgi ve deneyime sahip olmalıdırlar. Baharat ve kuru bitkiler yemeğe tat verirler. Bazı kişiler hangi baharatın hangi yemekle daha iyi olduğunu ya da 1 yemeğe hangi baharat karışımını eklemek gerektiği konusunda pek bilgili olmayabilirler. Mesela kimyon ve kişniş baharatları Meksika yemeklerinde en fazla olarak kullanılan baharatlardır fakat bu yemekler ile alakalı bilgisi olmayan birçok kişi bunu bilmeyebilir. Baharatçılık işi onların doğru baharatı seçmesine aktarın da cüzdanının dolmasına yardımcı olacaktır. Aktar açmak için izlenilmesi gereken adımlar.

  1. Adım

Kişi kendi bölgesine yakın bir yerde aktar açmak için gerekli olan tüm belgeleri öğrenmelidir. Baharat ve kuru bitki karışımlarından hazırlanan paketlerin sağlık müdürlüğü tarafından denetlenmesi gerekebilir. Aktar açmak isteyen kişi vergi dairesine yazılmalı ve iş yeri adını esnaf ve sanatkarlar odasına kaydettirmelidir.

  1. Adım

Baharat karışımı paketlerinin büyük miktarlarda tartılması gerekir. Her paket tartılarak yapılmalıdır. Müşteriler her paketin aynı gramda olmasını beklerler. Bundan dolayı baharatların gramajı iyi ayarlanmalıdır. Bazı baharatlar diğer baharatlardan ağır gelir ve paketin dibine çöker hafif partikülde olanlar ise üst kısımda toplanır. 20 litrelik bir saklama kabı bütün içeriğin iyi karışması için ideal hacimde olmazken sekiz litrelik bir kap gayet ideal olabilir.

  1. Adım

Baharatların paketleneceği ve etiketleneceği bir tezgah olmalıdır. Baharatlar paketlendikten hemen sonra geri kalanları saklamak için temiz ve düzenli bir alan oluşturulmalıdır ve baharatların satılacağı bir yer belirlenmelidir.

  1. Adım

Kişi kendisine bir ya da daha fazla aktar malzemeleri toptancıları ve kaynak sağlayıcıları bulmalıdır. Bu noktada kişinin kararı ürünün fiyatına, kalitesine, teslimat süresine ve nakliyat maliyetlerine göre olmalıdır. Ve yine satın alınacak baharatların minimum miktarları belirlenmelidir. Eğer kişinin bütçesi kısıtlı ise fiyatları uygun olup da en az 100 TL’lik ürün satanı değil de fiyatı fazla olan fakat 50TL’lik ürün satışı yapılan kaynak tercih edilmelidir.

  1. Adım

Kişi ürünlerini satmak için şarküteri, fuar ve yemek pişirme atölyeleri gibi potansiyel pazarlar aramalıdır. Baharatlar hafif ürünlerdir bozulmaz ve fazla ambalaja gerek kalmaz. Web sitesi vasıtası ile satış yapmak da başka bir satış yöntemidir.

  1. Adım

Kişi aktar dükkanını ve kendisini tanıtmak için broşürler, el ilanları ve kartvizitler bastırmalıdır. Ve yine baharat karışımlarının hangi yemeklerde kullanılabileceğine dair bir kitapçık bastırma fikri oldukça işe yarayacaktır. Kulüpler, dernekler ve kadın grupları için bir tanıtım gösterisi düzenlenebilir. Her iş kurma döneminin sonunda olduğu gibi kişi aktar dükkanı için görkemli ve eğlenceli bir açılış töreni organize ederek kazanmaya başlayabilir.

Aktar Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bitkisel olarak satılmakta olan ürünlerden yaklaşık olarak 70 kadarının satışının yapılması yasaktır. Bu sebeple yasak olan bitkilerin satışını yapıp kesinlikle bu iş riske atılmamalıdır. Aktar açacak olan kişi insanların sağlığını ilgilendiren bir meslek icra edeceği için son derece dikkatli olması gerekmektedir. Şifa arayan kişilere derman olacak bitkiler yerine onlara kötü gelecek bitkiler kesinlikle önerilmemelidir.

Aktar Dükkanı Açma Maliyeti

Ortalama olarak maliyet oranı her şehirden şehre göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca dükkanın büyüklüğü ve stoklarda bulundurulacak baharat çeşitleri de maliyeti değiştiren faktörlerdendir. Sizlerde aktar açma işini yapmak istiyorsanız aşağıda yer alan yorum kısmına iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Böylece ilgili uzmanlar gerekli bilgi ve yardımı bıraktığınız iletişim adresinden size ulaşarak ücretsiz bir şekilde yardım sağlayacaklardır. Ayrıca konuyla alakalı olarak kafanıza takılan her hangi bir soruyu aşağıda ki yorum kısmına bırakarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı