İş Fikirleri

Anaokulu Açmak

Spread the love

Anaokulu Açmak

Eğitim sektöründe var olan boşlukların dolması uzun zamanlar alabilir. Bu nedenle pek çok kişinin aklından da, anaokulu açma fikri geçmiştir. Anaokulu açmak için gereken bilgiler hakkında yazımızda detayları açıklayacağız.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar

Eğitim sektöründe yaşanan aksaklıklar, girişimcilere muhteşem iş imkanları yaratıyor. Anaokulu açmak da bu imkanların başında geliyor. Genellikle 3 ve 5 yaş arasındaki çocukların bakım alanları olarak bilinen anaokulları, önemli ve karlı bir yatırım fikridir. Anaç bir kişiyseniz, genç beyinlerle iletişimde bulunmak istiyorsanız ve enerjikseniz; anaokulu açmak için gereken manevi değerleriniz bulunuyor demektir. Peki, anaokulu açmak için daha neler gerekir?

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Anaokulu için eğitim gereklilikleri halledilmelidir. Bu noktada, resmi kurumlara danışmanız gerekmektedir. Almanız gereken sertifikalar olabilir. Anaokulu açmak için gerekli belgeler vardır.
 • Okul öncesi eğitim kurumları; Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nun hazırlamış olduğu ve aylık şekilde yayınlanmaya devam eden Tebliğler Dergisindeki yer akan programa göre eğitim vermekteler. İlgili olan kurumların resmi internet sayfalarını ziyaret etmeli ve bilgi almalısınız.
 • İzinleri ve işletme ruhsatı alarak anaokulunuzu güvenceye almalısınız. Bağlı bulunmuş olduğunuz belediyenin internet sayfalarında bulunan başvuru formlarına ulaşmalısınız. Gerekli olan belgeleri kurumlardan almanızın ardından, belediyeye başvuru formu ile müracaat etmelisiniz. İşlemleri sorunsuz bir biçimde yürütmek istiyorsanız, gereken izin ve ruhsatı almış olmanız gerekmektedir.
 • Vergi dairesine başvurmalı ve vergi işlemlerinizi halletmelisiniz. Anaokulu açılacak olan yerin; Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönetmeliğinde ve Okul Öncesi Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirtilmiş olan şartlar taşıması gereklidir.
 • İlgili olan evrakların hazırlanmasının ardından; Bayındırlık, İtfaiye, Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü ve söz konusu olan binanın teknik raporlarının hazırlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığından izin alınmalıdır. Tüm bu evrak işlemlerinin ardından kurumunuz açılmak için tüm izin ve şartlara sahip olur.
Bu yazı tam sizlere göre!!!  Büfe Açmak

Anaokulu Açmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Her işte olduğu gibi, anaokulu açmadan önce de bir iş planı hazırlanmalıdır. Hazırlanacak olan bu iş planına; reklam giderleri ve başlangıç maliyetleri de eklenmelidir. İzin masrafları ve işletme ruhsatı, kira bedeli ve çalışacak kişilerin maaşlarını kara geçene dek nasıl karşılanacağı detaylandırılmalıdır.
 2. Anaokulunuza alacağınız en fazla öğrenci sayısı belirlenmeli, kayıt ücreti hesaplanmalı, çalışma politikalarınız ve saatleriniz de bu plana dahil edilmelidir.
 3. Anaokulu açmak için doğru konumu bulmalısınız. Bunun için, bir yer satın alabilir ve kiralayabilir; hatta evinizi kullanabilirsiniz.
 4. Resmi kurumların yönetmeliklerini inceleyerek çocuk sayısıyla orantılı olarak ne kadarlık bir alana ihtiyaç duyacağınızı öğrenebilirsiniz.
 5. Tedarikçilerden, açacağınız anaokulu için eğitici malzemeler ve mobilyalar alabilirsiniz. Çocukların boylarına ve sağlıklarına uygun olarak; masa, sandalye, uyku yatağı, eğitici oyun ve oyuncaklara, kitaplara ve yapbozlara ihtiyacınız var. Kağıt, el işi malzemesi, silinebilen tahtalar ve isteğe bağlı olarak kara tahtalardan alarak her sınıfa koyabilirsiniz. anaokulu açmak için gereken şartlar eksiksiz bir biçimde yerine getirilmelidir.

Anaokulu Açmak İçin Devlet Desteği

Anaokulu açma amacıyla, devlet desteğinden faydalanabilmek için, ilk olarak bağlı bulunmuş olduğunuz ilin, hangi bölge içerisinde yer aldığını tespit etmelisiniz. Yatırılacak olan yatırımın en düşük seviyesi, bulunulan bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Anaokulu açmada, toplam yatırım miktarınızla orantılı olarak değişkenlik gösteren hususlar bulunur.

 • Faiz Desteği (Toplam yatırımınızın %70’ine kadar kredi kullanabilirsiniz)
 • KDV Muafiyeti (Anaokulu için gerekli olan teçhizat ve donanımlar için kdv istisnanız bulunur. Yanı %18 kdv ödenmeyecektir.)
 • Vergi İndirimi (Anaokulunun faaliyete geçmesinin ardından %30 ile %40 arasında bir vergi indirimi alınır.)
 • SGK Muafiyeti (Anaokulunun faaliyete geçmesinin ardından, çalışanların asgari ücret tutarı üzerinden, işverenin katkı payı devlet tarafından karşılanır.)
Bu yazı tam sizlere göre!!!  Kahve Dükkanı Açmak

Anaokulu Açma Maliyeti

Anaokulu açma maliyeti, girişimcinin bütçesiyle orantılıdır. Sektöre bakıldığı zaman 30.000 TL ile anaokulu açtığını söyleyen pek çok kişi vardır. Bu noktada önemli olan şey, söz konusu olan rakamların beklentinizi ne derece karşıladığıdır. Yatırımın geri dönmesi için geçecek olan süre size ideal görünüyorsa, her bütçeyle açılabilmektedir.

Unutmamanız gereken nokta, insanların sizin anaokulunu tercih etmesi için ortaya koyduğunuz farklılıklardır. 120.000 TL ile kurulan anaokulları da, 1.700.000 TL bütçeyle kurulan anaokulları da vardır. Yapılan her yatırım ve planlama, sizi ileriye taşıyacak veya yerinizde saymanıza sebep olacaktır. Bu nedenle anaokulu açma maliyeti başlığı altında ortalama bir maliyet belirtmek doğru değildir.

Anaokulu Açma Yönetmeliği

Anaokulu yönetmeliğine göre; anaokulu ya da kreş yerinin ve binasının seçimi yapılmalıdır. Sıfırdan yapılacak binaların inşaatı ve projesi isteğe bağlı şekilde ya da mimarı danışmanlık hizmetiyle düzenlenmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı prosedürlerine göre, devlet daireleri ve danışmanlıkla ilgili iş takibi yapılmalıdır.

Bina yönetmeliğine göre; kreş açmayı isteyen kişiler tarafından, açılması planlanan anaokulu binasının adresinin bulunduğu dilekçe ve binaya ait olan yapı kullanım izinleri belgesiyle beraber il müdürlüğüne başvurulmalıdır. Söz konusu olan bina, en az iki sosyal çalışma görevlisi ile incelenir ve uygunluk taşıyıp taşımadığına on beş gün içerisinde karar verilir.

Anaokulu Açmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Öncelikle; kurucu ve sorumlu müdürün farkını açıklayalım. Kurucu; özel kreş, gündüz bakımevi, özel çocuk kulübü ya da her üçünü bir arada açmayı dileyen tüzel ya da gerçek kişileri ifade eder. Sorumlu müdür ise; kuruluşun amacına uygun şekilde işleyici ve idari konularla ilgili her türlü işlemle ilgilenen, ilgi ve sevgiye dayalı ortam oluşturmayı hedefleyen sorumlu kişileri ifade eder.

Kurucunun okul öncesi eğitim öğretmeni ya da bu konularla ilgilenmiş, sertifikası olan kişiler olması gerekmemektedir. Yasalara göre, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olan ve en az ilkokul mezunu olan kişiler kurucu olabilmektedir. Bununla beraber herhangi bir suç işlememiş kişiler olmalıdır.

Bu yazı tam sizlere göre!!!  Van Kahvaltı Salonu Açmak

Kreş müdürü ya da sorumlu müdürün; rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü, sosyal hizmet bölümü, eğitimde psikolojik hizmetler bölümü. Ayrıca çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü, psikoloji bölümü, sınıf öğretmenliği alanlarından birinde dört yıl yükseköğrenim görmesi, anaokulu öğretmenliği önlisans mezunu ve mezun olduktan sonra en az iki sene özel ya da resmi eğitim kuruluşlarında görev almış kişiler olmalıdır. Anaokulu açmak için bu hususlar gerçekleşmiş olmalıdır.

Anaokulu Açmak Karlı Mıdır?

Anaokulu açmanın karlı bir durum olup olmaması da girişimcinin yatırımına ve beklentisine bağlıdır. Başlangıçta, binanızın bulunduğu mevcut konuma uygun olarak geliriniz ve gideriniz olacaktır. Bu gelir ve giderlerin doğru planlanması karlı bir duruma geçmenizi sağlayacaktır. Planlanmamış giderlerle ve sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Anaokulu açmak için planlı bir şekilde adım atmak oldukça önem taşır.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Diploma

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, anaokulu açtığınız zaman bir kurucu olursunuz. Kurucuların okul öncesi öğretmenliği, psikoloji gibi bölümlerden mezun olması gerekmez. Kurucular genellikle, yatırım ve sermayeyi elinde bulundururlar. Bu noktada önemli olan husus, kurucuların sorumlu müdür olup olmamasıdır. Hem kurucu hem de anaokulu müdürü olmak istiyorsanız, anaokulu açmak için gerekli diploma ve sertifikalara ihtiyacınız vardır. Okul öncesi öğretmenliği, sosyal hizmetler, çocuk gelişimi, sınıf öğretmenliği bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Eğer sorumlu müdür, farklı bir çalışan olacaksa bu bölümlerden mezun olmuş kişileri seçmelisiniz. Anaokulu açmak için gerekli diploma sorumlu müdür ya da diğer bir ismiyle anaokulu müdürü için geçerlidir.

Anaokulu Açmak İstiyorum

Sizler de anaokulu açmak istiyorsanız, aşağıdaki yorum kısmına iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz. Böylece, konuyla alakalı olan uzmanlar; anaokulu açmak istiyorum diyen girişimcilere bu iletişim numaralarından ulaşacaktır. Gereken yardımı ve bilgilendirmeyi ücretsiz bir biçimde sağlayacaklardır. Aynı zamanda konuyla ilgili aklınıza takılan bütün soruları yine aşağıdaki yorum kısmı aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı