İş Fikirleri

Büfe Açmak

Spread the love

Büfe Açmak

Kazançlı para kazanma yollarından biri olan büfe açmak konusunda bizden istediğiniz bilgileri bugünkü yazımızda detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Büfe işletmek bazı açılardan, bakkal işletmeye benzemektedir. Bununla beraber, müşteri ilişkileri büfe işletmeciliğinde, biraz daha önem arz etmektedir. Her sabah evinden çıkıp, işine ya da okuluna giden insanların, iş yapan büfeleri görerek, büfe açmak istiyorum şeklinde düşünmesi gayet normaldir. Ancak, büfe açmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı bilgiler ile izlemeleri gereken bir yol vardır.

Büfe Açmak İçin Nereye Başvurulur?

Büfe açmayı düşünen bir girişimci evvela büfe açacağı yeri tespit etmelidir. Dükkanı tuttuktan sonra ise, sıra ruhsat almaya gelmiştir. Büfe açmayı amaçlayan kişi, büfe açmak için gerekli evraklar için öncelikle büfenin bulunduğu yerdeki, belediyeye başvurmalıdır.

Bazı yerler, büfe açmak için uygun olmayabilir. Bunun öğrenebilmenin yolu belediyeye sormaktır. Büfe için düşünülen yerin büfe açmaya uygun olup olmadığı konusunda, en başta araştırma yapmak en doğrusudur. Ruhsat için belediyenin ilgili bölümünde yapılan işlemlerin maliyeti, 500 TL ile 2 000 TL arasında değişmektedir.

Büfe Açmak Karlı mıdır?

Büfelerin işlevi farklıdır. İnsanlar açısından büfede yemek yemek bir lüks ya da konfor değildir. Büfenin en iyi şekilde iş yapabilmesi için, konumu önemlidir. Bundan dolayı, büfe açmayı düşünen girişimci, evvela lokasyon konusunda çok titiz davranmalıdır. İşlek bir caddede açılan bir büfenin kira masrafı fazla olacaktır.

Buna karşın geliri, sapa bir yerde açılacak büfeye kıyasla çok fazla olacağı için, şartların zorlanması ve büfenin en işlek noktada açılmalıdır. Bu gibi, işlek mekanlarda, oldukça yoğun bir tempo olmaktadır. Birden fazla eleman çalışmakta ve işlere ancak yetişebilmektedir. Bu ise, böyle işlek büfelerin, ürünlerinin çabuk tükenmesinden dolayı, sürekli taze ürün satmasına sebep olmaktadır. Gıda ürünlerinde kar marjı genellikle %50 civarındadır. İşlek bir yerde açılmış olan büfe, sahibine oldukça iyi gelir sağlayacaktır.

Bu yazı tam sizlere göre!!!  Van Kahvaltı Salonu Açmak

Büfe Açmak İçin Gerekli Belgeler?

Karlı bir iş yeri kurmak niyetinde olan bu nedenle büfe açmak isteyen bir kişinin izlemesi gereken bir yol vardır. Dükkanı tutmak birinci aşamadır. Gerekli tüm belgeler, bu dükkanın adresi üzerinden temin edilecektir. Peki, büfe açmak için gerekli evraklar nelerdir?

Dükkan, tutulduktan sonra,

  • Esnaf ve sanatkarlar odasından iş yeri izin belgesi
  • İkametgah, nüfus cüzdanı ve 2 adet fotoğraf
  • İş yeri, kullanım izni
  • Vergi Levhası
  • Savcılık kağıdı
  • İtfaiye raporu
  • Kira sözleşmesi veya iş yeri kişiye aitse, tapusu
  • İş yerinin elektrik ve su aboneliği

Büfe Açmak İçin Gerekli Malzemeler?

Büfenin açılması için gerekli evraklar gibi, büfede bulunması gereken standart malzemeler de vardır. Büfede olması gereken malzemeler, buzdolabı, derin dondurucu, tost makinesi, dondurma dolabı, içecek dolabı, çerez dolabı, sigaralık, hazırlık tezgahı, çay malzemeleri, limonata malzemeleri, raflar, gazetelik, yazar kasa, klima. Hemen tüm büfeler için gerekmektedir. Bunların yanı sıra fotokopi ve faks malzemeleri de büfeler için gerekli malzemeler arasında yer almaktadır.

Büfe Açmak Kaça Mal Olur?

Büfe açarak para kazanmayı amaçlayan kişiler, öncelikle bir piyasa araştırması yapmalıdır. Bu araştırmayı yapan kişi, büfenin fiyatını etkileyen birden fazla etken olduğunu görecektir. Bu sebeple, büfe açmak ne kadara mal olur sorusunu soran kişiler, önceliğini tespit ederek işe başlamalıdır. Dükkanın işlek bir caddede olması fiyatın yükselmesine sebep olan bir durumdur. Ayrıca semtler arasında, büfelerin fiyatları yine değişikli gösterecektir. İçindeki malzemelerin niteliği de büfenin kaç para edeceği üzerinde etkili olmaktadır. Ortalama olarak bir büfe açmak için, 20 bin ile 100 bin TL arasında bir sermaye gerekmektedir. Bununla beraber, devredilen dükkanlar arasında da fiyat farklılıkları mevcuttur. Bazı kişiler, dükkanı devretmek yerine sıfırdan kurmayı tercih edebilmektedir. Bu da fiyat üzerinde etki etmektedir.

Bu yazı tam sizlere göre!!!  Cep Telefonu Dükkanı Açmak

Tekel Büfe Açmak

Tekel ürünlerinin satılması devlet denetimindedir. Bundan ötürü, tekel büfe açmak için gerekli izinleri almak zorunludur. Tütün ve alkollü içkilerin satışı için, Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan izin alınmalıdır. Kısa adı TAPDK olan bu kurumdan izin almak, alkollü ürün satışı için ruhsat almak, belli bir süre gerektirmektedir. Ancak, alkollü içecek satmanın başka bir yolu da yoktur.

Seyyar Büfe Açmak

Çeşitli nedenlerle, sabit bir büfe yerine, seyyar büfe açmak isteyen kimseler de vardır. Bu tür iş yerleri de belediyeden ruhsat alarak faaliyet göstermektedir. Aracın da tıpkı, sabit bir dükkan gibi, iş yeri ruhsatına sahip olması gerekmektedir. Girişimciler, büfe açmak istiyor ama bir yere bağlı kalmak istemiyorsa, seyyar büfe seçeneğine yönelebilir. Bu durumda, gereken evraklar, aşağı yukarı benzerlik göstermektedir. Nüfus cüzdan fotokopisi, sağlık raporu, ürünlerin sağlıklı üretildiğine ilişkin belgeler, ikametgah, gibi belgeler hazırlanır ve belediyeye ibraz edilir. Belediye başvuruyu uygun görürse, başvuru sahibine bir yer gösterecek ve ruhsat verecektir. Seyyar olmasına rağmen, bu tür araçlar gösterilen alanların dışında faaliyet gösterememektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Büfe İzni Almak

İnsanlar yaşadıkları yerlerde iş yeri açmak isterler. Başkentte yaşayan bir girişimci, Ankara büyükşehir belediyesi büfe açmak isteyebilir. Belediyenin bünyesinde olan ya da kendisine ait bir dükkan açmak isteyen kişilerin yolu mutlaka belediyeye düşmektedir. Ankara Belediyesi, kendi bünyesindeki iş yerleri için periyodik olarak ilanlar vermektedir. Bu ilanları takip ederek, belediyenin sahip olduğu büfelerden birini işletebilmek mümkündür.

Bu yazı tam sizlere göre!!!  Bakkal Açmak

Belediyenin büfeleri, genel olarak merkezi noktalarda bulunduğu için, çok iyi iş yapmaktadır. Tabi, aynı derecede rekabette fazla olacaktır. Kısacası, bu tür bir büfeyi, belediyeden kiralamak oldukça zordur. Bununla beraber, herhangi bir yerde, büfe açmayı isteyen bir kişinin, izlemesi gereken yol, hemen her yerde aynıdır. Yerel yönetimlerde ufak bazı farklılıklar arz etmektedir. Ancak genel itibariyle aynıdır.

Büfe Açmak İçin Ne Gerekir?

Girişimcinin büfe açmayı amaçlaması durumunda, büfe açmak için gerekenler nedir şeklinde bir araştırma yapması gayet mantıklı olacaktır. Büfenin açılacağı dükkan öncelikle tespit edilmelidir. Bundan sonra, ağırlık verilecek ürünler konusunda karar verilmelidir. Tost çeşitleri ile yetinilecek mi, yoksa sosisli sandviçler de olacak mı? Arnavut ciğeri, pilav, vb. lezzetler yer alacak mı? Buna karar vermek önemlidir.

Ancak karar verebilmek için de öncesinde bir piyasa araştırması yapmak gereklidir. Büfenin açılacağı bölgede insanların tüketim alışkanlıklarının ne olduğunun tespit edilmesi fayda sağlayacaktır. Bunlarla beraber, güler yüzlü ve pozitif çalışanlar ile yola çıkılmalı, ayrıca işveren de aynı şekilde güler yüzlü olmalıdır.

Gazete ve Sigara Satmak Müşteri Çeker

Bu işleri az çok bilenler, gazetenin ve sigaranın kar marjının az olduğunu bilecektir. Ancak, büfe açma niyetinde olan girişimciler, yine bu ürünlerin dükkana müşteri çekmesi bakımından anahtar ürünler olduğunu mutlaka hesaba katmalıdır. Sigara, rafını doldurmanın ciddi bir maliyeti vardır. Bununla beraber, hemen tüm büfeler, sigara ve gazete satmaktadır.

Sizlerde büfe açmak ve para kazanmak istiyorsanız, aşağıda yer alan yorum bölümüne iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Böylelikle konu ile ilgili uzmanlar, iletişim numaranızdan size ulaşarak, ücretsiz bir şekilde bilgi verecektir. Ayrıca, konuya ilişkin akılınıza takılan her türlü soru için yorum kısmına yazabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı