İş Fikirleri

Cep Telefonu Dükkanı Açmak

Cep Telefonu Dükkanı Açmak

Dükkan açmak isteyenlerin genel olarak merak ettikleri cep telefonu dükkanı açmak için bizden istediğiniz bilgiler hakkında detayları açıklamaya çalışacağız. Herhangi bir dükkan açmak ilk başlarda elbette zor olacaktır. Bunun için gerekli ön araştırmaları yaptıktan sonra size en uygun olanı seçmeniz gerekmektedir.

Cep Telefonu Dükkanı Açmak Karlı mıdır?

Dükkan açmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Öncelikle cep telefonu dükkanı açmak sizin için karlı bir iş olacaktır. Her dükkan için konum oldukça önemlidir. Telefon dükkanı için de bu geçerli olup, yer konusunda işlek olan bir caddeyi seçmeniz sizin için önemli olacaktır. Caddenin işlekliği sizin tanınmanız için önemli bir yer olacaktır. Dükkanınızı bulduktan sonra size kalan kar etmeye başlamak olacaktır.

Cep Telefonu Dükkanı Açma Maliyeti

Bu işe başlarken birikmiş paranız varsa işler daha kolay olacaktır. Bu iş için küçük ölçekli işletmelerin maliyeti 15 bin TL -50 bin TL arasında değişmektedir. Elbette satacağınız telefonlar ve aksesuarlar için tedarikçiler için araştırma yapmanız gerekmektedir. Tam bir maliyet hesaplaması için bütün araştırmaları ve fiyatları çıkarmanız gerekmektedir.

Cep Telefonu Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Yapmanız gereken cep telefonu dükkanı açmak için evrakları hazırlamanız olacaktır. Öncelikle telefon satışı için yetki belgesi almalısınız. Bayilik alacaksanız, noter onaylı bayilik sözleşmesi almanız gerekmektedir. Telefon tamiri yapacaksanız haberleşme cihazlarının onarımı ve bakımı için ustalık belgesi almanız gerekmektedir. Eğer hepsi bir arada yapılacaksa (tamir, bakım ve satış) tüm belgelerin bir arada bulundurulması gerekmektedir.

Dükkanın Bulunduğu Yerin Önemi

Öncelikle belirlediğiniz iş cep telefonu dükkanı açmak ise, daha sonraki yapacağınız en önemli iş, yerin belirlenmesi olmalıdır. Teknoloji çağında olduğumuz için gençlerin bu konuya ne kadar önem verdiklerini unutmamak gerekmektedir. Bu yüzden açacağınız dükkan onların kolayca ulaşım sağlayacağı bir yerde olmalıdır. Tabi sadece öğrencilere ya da gençlere göre hareket edilmemelidir. Sizin tercihiniz hem onların kolay ulaşacağı, hem de diğer insanlarında yoğunluk sağladığı caddede olmalıdır. Dükkanınızın işlek olabilmesi için bulunduğu konum oldukça önemlidir.

Cep Telefonu Dükkanı Malzemeleri

Cep telefonu dükkanı için içerisini telefon ve aksesuarlar ile doldurmanız gerekmektedir. Bunun içinde tedarikçiler ile görüşme sağlamalısınız. Bulacağınız tedarikçiden fiyatları ve neler alabileceğinizi öğrene bilirsiniz. Aksesuarlar için en çok tercih edilen modelleri inceleyerek size uygun olanı seçebilirsiniz. Bir tedarikçi ile görüşmek yerine birkaç tedarikçi ile görüşerek sizin için hangisinin daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz. Müşterilerinizden alacağınız 2. el telefonlarında satışını yapabilirsiniz. Sizin için ekstra bir gelir kaynağı olacaktır.

Cep Telefonu Dükkanı Mobilyaları

Marangozcu ile görüşerek sizin için telefonları koyabileceğiniz üzeri camlı olan, telefonları gözükeceği dolaplar yapmasını isteyebilirsiniz. Duvara telefon kılıflarını ve diğer aksesuarları asabileceğiniz raflar yapmasını söyleyerek mobilyaların bir kısmını halletmiş olacaksınız. Rafların renkleri de dışarıdan göz alıcı olmalı bu konuyu da belirterek renk konusunda canlı ve ilgi çekici renkleri tercih etmelisiniz.

Dükkan mobilyaları satan bir yerden de masa ve koltuklar seçmelisiniz. Böylelikle cep telefonu dükkanı mobilyaları konusunu da halletmiş olacaksınız. Mobilya konusundaki sorunlarınızı hallettikten sonra cep telefonu dükkanı dekorasyonu için kolları sıvayabilirsiniz.

Cep Telefonu Dükkanı Dekorasyonu

Etrafınız da bulunan dükkanları görmüşsünüzdür. Bu dükkanların dekorasyonlarına dikkat ettiyseniz işiniz oldukça kolay olacaktır. Kendinize bulacağınız bir marangozcu ile cep telefonu dükkanı dekorasyonu sorununuzun bir kısmını halledebilirsiniz. Öncelikle gelen müşterilerinizin ilgisini çeken dükkanın ön tarafına camın yanına dolaplarınızı sıralayabilirsiniz. Dükkanın en köşe kısmına aldığınız diğer masa ve sandalyeleri yerleştirebilirsiniz. Duvarla aldığınız aksesuarları asabilir ve orta alan boş kısım kaldı ise o kısımlara da oraya da raflar yaptırarak diğer aksesuarları koyabilirsiniz.

Satılık Dükkan Almak mı? Yoksa Açmak mı?

Dükkan açmak için gerekli araştırmaları yaptıktan sonra ne kadar maliyeti olduğunu görmüş olacaksınız. Bunun sonunda cep telefonu dükkanı açmak mı yoksa satılık cep telefonu dükkanı almak mı diye sorgulamaya başlayabilirsiniz. Satılık olan dükkanı almak size daha fazla masraf çıkaracaktır. Dükkanın içerisinde bulunan malzemeler modası geçmiş olabilir. Dükkan da bulunan mobilyalar eskimiş olabileceği gibi ücreti konusunda da sizden toplu bir ücret alınacaktır. Bu da sizi ilk başlarda zorlayacaktır. Çünkü masraflarınız illaki olacaktır ve toplu bir ödeme sizi maddi açıdan zorlayacaktır.

Cep Telefonu Tamiri

Açtığınız dükkan da sadece telefon satışı yapmanıza gerek yok. Birçok telefoncuda bulunan telefon tamiri seçeneği de bulunmaktadır. Yani ekstradan cep telefonu tamir dükkanı açmak gerekmemekte. Telefon tamirinden anlayan birisini işe alıp onun için dükkanınızda ayrı bir bölüm yapabilirsiniz. Gelen müşterilerinizi ona yönlendirebilirsiniz. Bunun için ekstradan evrak almanız gerekmektedir. Sadece tamir işi de yapabilirsiniz. Cep telefonu satmayıp, telefon tamiri konusundan anlıyorsanız bu işi de yapabilirsiniz.

Zaten cep telefonu dükkanı açmak konusunda yeterli tecrübeyi edindiğiniz için tamir konusunda tecrübeniz yoksa bu iş biraz karışık olabilir. Ama bu işten anlayan elemanınız ile gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Telefon satışlarının yanında telefoncular tamir seçeneği ile gelirlerinin artışını sağlamaktadır. Bütün cep telefonu dükkanı ile ilgili araştırmalarınızdan sonra açtığınız dükkanın devamlılığını sağlamak için izlemeniz gereken yollar bulunmaktadır. Öncelikle gelen müşterilerin sorularını doğru ve tatmin edici şekilde cevaplamalısınız. Müşteriler aldıkları tatmin edici cevaplardan sonra, yine sorunları olduğunda sizi tercih etmek isteyeceklerdir. 

Dükkanınız da tamir seçeneği de sunuyorsanız müşteriler telefonlarını tamire getirdiklerinde, onlara açıklama yaparsanız ve sorunun neden kaynaklandığı hakkında onlarında tatmin olmasını sağlarsınız. Telefonlarını ne zaman alacaklarını da belirtirseniz müşteriler bir sorun daha olursa sizi tercih edeceklerdir. Sunduğunuz hizmet kalitesi ve güler yüzünüzle tercih sebebi olabilirsiniz. Müşteriler için güler yüz olmak oldukça önemlidir. 

Çeşitlilik ve Sunulan Hizmetler 

Dükkanınızda bulunan sadece aksesuar ve telefon olmamalıdır. Çeşitliliğe önem vermeniz gerekmekte ve ürün yelpazenizi geniş tutmanız gerekmektedir. Satacağınız aksesuarların tek standart düzeyde olmaması gerekmektedir. Örneğin aksesuar olarak sattığınız kulaklıkları çeşitlendirebilir ve renkli seçenekler ile sunabilirsiniz. Telefonlar için satılan telefon kılıflarını da aynı şekilde çeşitli halde sunabilirsiniz. Telefonların son modellerini de satışa sunmanız gerekmektedir. Böylelikle hem müşteri kitlenizi geniş tutabilir ve onların ilgisini çekebilirsiniz. Tabi ki bu işlemleri müşteri kalitesini oturttuktan sonra yapmalısınız. İlk yapmanız gereken müşteriler için en çok satan modeller ile satışa başlayabilirsiniz. 

Dükkanınızı açtınız, işleriniz yolunda gidiyor ve daha fazla neler yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Öncelikle dükkan içerisinde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Tam anlamıyla masraf yapmanıza gerek yok. Dükkan içerisinde bulunan alanı biraz daha genişlete bilir ve eşyaların yerini değiştirebilirsiniz. Ürün çeşitliliğini tercihlere göre şekillendirebilirsiniz. Müşterileriniz size ürün sorduğunda elinizde yoksa onlar için temin etmeye çalışacağınızı söyleyin ve tedarikçiniz ile görüşerek halletmeye çalışmalısınız.

Böylelikle hem müşteri memnuniyetini sağlamış olacaksınız, hem de müşterinizin sizi tekrar ziyaret etmesini sağlamış olacaksınız. Dükkan açarken ilk başlarda herkes biraz tedirgin olmaktadır. Sizlerde cep telefonu satışı işi yapmak istiyorsanız, aşağıdaki yorum kısmından iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Böylece konu ile alakalı uzmanlar, size bu iletişim numarasından ulaşarak gerekli bilgi ve yardımı ücretsiz bir şekilde sağlayacaktır. Ayrıca konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları, yine aşağıdaki yorum kısmından yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı