İş Fikirleri

Kırtasiye Dükkanı Açmak

Yeni iş fikirleri arasında en popüler işlerin başında kırtasiye dükkanı açmak geliyor. Sıkça talep edilen bu alan için pek çok kişi aklından ”kırtasiye dükkanı açmak istiyorum” diye geçirmiştir. Yazımızda, kırtasiye dükkanı açmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Kırtasiye Dükkanı Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Pek çok işte olduğu gibi, kırtasiye dükkanı açmak için de belli bir birikim gerekir. Başlangıç sermayesi bulunmalıdır. Çünkü askeri düzeyde de olsa; mülk sahibi olan kişiye birkaç aylık kira ve depozito verilir. Kira sözleşmesini imzaladığınız zaman, sözleşme maddelerinde her ay kira bedelini ödemeyi taahhüt edersiniz. Bununla beraber; park alanı ve kamu hizmetler için ek ücret ödemenizi gerektiren zamanlar olabilir. Vergi borçları, ödemeler, envanter alımı, satışlar ve ödemeler için kesilecek çeklerin takibinde finans yönetim sisteminin uygulanması gerekir. Kredi kartıyla işlemler için ekipman ve yazar kasa ihtiyacı bulunur. Kırtasiye dükkan kirası, bulunduğu semte, okullara yakınlığına ve metrekaresine göre değişiklik taşımaktadır. Kırtasiye dükkanı açmak için bu nedenle birikim oldukça büyük önem taşır.

Kırtasiye Dükkanı Dizaynı Nasıl Olmalı?

Öncelikli olarak kırtasiye dükkanınızın yapısını bilmelisiniz. Kullanışlı ve sade dizaynlar müşteri açısından büyük avantaj taşır. Bununla beraber, kırtasiye ürünleri dışında dükkanınızda farklı tür ürünler de olacaksa özel bir dizayn yapmanız gerekmektedir. Kırtasiye dükkanlarında yalnızca kağıt ve kalem gibi kırtasiye ürünleri bulunmaz. Test ve okul kitapları dışında romanlar, mumlar ve hediyelik eşyalar dahi bulunur.

Kullanışlı, modern bir dizayn yaparak mevcut dükkanınızı olduğundan daha büyük ve geniş gösterebilirsiniz. Kırtasiye dükkanı dekorasyonu gözden kaçırılan bir konu olsa da oldukça önem taşımaktadır. Kırtasiye dükkanı açmak için sermaye dışında dikkat edilmesi gereken özellikler de bulunur. Kırtasiye dükkanlarında fark yaratan ürünler hizmet ve bulunan ürünlerin diğer rakiplere göre taşıdığı farklılıklardır. Standartların ötesine gidildiği zaman, oldukça karlı bir süreç sizi beklemektedir.

Kırtasiye Dükkanı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer kırtasiye dükkanlarına göre fark yaratmak istiyorsanız; hediyelik eşya satıcılarının katıldığı fuarlara katılabilirsiniz. Bu fuarlarda trendlerle karşılaşabilir ve satıcılarla görüşebilirsiniz. Bu fuarlardaki stantlarda toptancılar, imalatçılar ya da distribütörler yer alır. Stantlarla iletişime geçebilir ve ürünlerini toptan satan satıcıları bulabilirsiniz. Süreçte, sevkiyat masraflarınızı ve anlaşma koşullarını aklınızdan çıkarmamalısınız. Seçim sürecinin tamamında, ürünlerin taban fiyatlarını dikkate almalısınız. Kırtasiye dükkanı açmak için bu özelliklere dikkat edilmelidir. Genellikle gelirler göz önünde bulundurulurken, giderler ve masraflar arka plana atılır. Ürünler için yapılan masraflara da dikkat edilmelidir.

Kırtasiye Dükkanı Karlı Mıdır?

Bu noktada; dükkanınızın bulunduğu konum, okullarla iletişimi ve mesafesi, özellikle öğrenciler tarafından sıklıkla uğranılan bir merkez olup olmadığı gibi konular önem taşır. Genellikle okullara yakın olan konumlarda dükkan açmak mantıklıdır. Aynı zamanda son yıllarda, bilgisayarı ve yazıcısı olan kırtasiyeler ön plana çıkmaktadır. Ödevini yapmayı unutmuş olan, evrak ya da belge talebinde bulunacak pek çok öğrenci gün içinde kırtasiyelere uğramaktadır. Bir yazıcı ve birkaç bilgisayar kırtasiye dükkanındaki kazancın katlayarak artmasına yardımcı olacaktır.

Kırtasiye Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Kırtasiye dükkanı açmak için; işletme ruhsatı ve izinler alınmalıdır. İlgili resmi kurumlardan hangi belgelerin gerekli olduğu mutlaka incelenmelidir. Başvuru formları, bağlı olunan belediyelerin web sayfalarında görülmektedir.
 • Çevre Temizlik Vergisi Borcu Yoktur yazısı hazırlanmalıdır.
 • İtfaiye Daire Başkanlığından itfaiye raporu alınmalıdır.
 • Kira sözleşmesi
 • İşyeri adresi sokaksa, ilan reklam kayıt yazısı
 • Şahıslar için; Esnaf Sanatkârlar sicil kaydı,
 • Bağlı bulunulan odadan; Ticaret Odası kayıt sureti ya da mesleki faaliyet belgesi
 • İşyeri sahibinin Ticaret Odası kaydı yoksa Milli Eğitim Bakanlığından alınmış Ustalık Belgesi gerekir.
 • İşyeri Açma ve Çalışması Ruhsatı şahıs adına alınıyorsa, 1 fotoğraf
 • İşyeri açılacak yer için Pasaj / İşhanı ya da Alış Veriş Merkezi ise yönetimi muvafakatı gerekir.
 • İşyeri planı ve m² sini gösteren basit krokisi gibi belgeler tamamlanmalıdır. Bu belgelerin tamamlanmasının ardından işletme ruhsatına başvurulmalıdır.

Kırtasiye dükkanı açmak için istenilen bu belgeler, kesinlik taşımamaktadır. Bağlı olunan belediyenin birimlerinde talep edilen belgeler değişiklik taşıyabilmektedir. Peki, kırtasiye dükkanı dizaynı nasıl olmalıdır?

Kırtasiye Dükkanı Dekorasyonu

Kırtasiye dükkanında ferah ve kullanışlı bir dekorasyon önerilmektedir. Kırtasiye dükkanı dizaynı önemlidir. Müşterilerin genellikle öğrencilerden ya da öğretmenlerden oluştuğunu düşünürsek kullanışlı ve aranan ürünlerin rahatça bulunacağı bir dekorasyon yapmanın önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Kırtasiyenin deposu, mümkün mertebe kasaya yakın olmalıdır. Kırtasiyeler genellikle okulun ilk haftalarında, hafta içi sabah saatlerinde ve okul çıkışlarında sık uğranan mekanlardandır ve bu saatlerde kalabalık olmaktadır. Doğru bir kırtasiye dükkanı dekorasyonu her rafa hızlı bir biçimde ulaşılabilmeyi sağlar.

Kırtasiye Dükkanı Açmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırtasiye dükkanı, fotokopi olmadan olmaz diyebilir ve mutlaka bünyenize eklemek isteyebilirsiniz. Ancak fotokopi sürecinin de gerektirdiği adımlar olduğunu unutmamalısınız. Eğer bu makinelerden dükkanınızda bulunduracaksınız. fiyat konusunu iyi ayarlamanız ve gerektiği taktirde arttırmanız gerekebilir. Acil işler için, dükkandaki envanter çeşitliliğini de arttırmalısınız. Bu adımın dışında kırtasiye dükkanı açacağınız bölgenin okul ve öğrencilerin bulunduğu konumların yakınlarında olmasına özen göstermelisiniz.

Okul alanları dışında iş yerleri ve özellikle ofis çevrelerinde bu dükkanlara ihtiyacın olup olmadığına göz atabilirsiniz. Köklü bir müşteri çevresi ve kazanç için rakip kırtasiyeleri de analiz etmelisiniz. Onlarda gördüğünüz yanlış ya da eksiklerden kaçınarak başarı ve kazanç elde edebilirsiniz.

Kırtasiye Dükkanı Açarken

Kırtasiye dükkanı açmak istiyorum derken siz de bir girişimciye dönüşmektesiniz. Bir girişimcinin atlamaması gereken adımlardan biri, iş planı oluşturmaktır. Başlı başına bir süreçtir bu adım. Kariyer planlamacılarına, danışmanlara yatırılamadığı için girişimciler tarafından önem verilir. Bizzat dükkan sahibi yapmaktadır. Mevcut sermaye, konum, hedefler ve çevre iyi bir biçimde analiz edilmeli ve oluşturulacak olan plan çerçevesinde hareket edilmelidir. Ürünlerinizi yalnızca dükkanınızdan değil, e-ticaret siteleri aracılığıyla şehir içinde ve dışında da satabilirsiniz. Kırtasiye dükkanı açmak yeni teknolojilerin de yardımıyla kazançlı bir hale gelmiştir.

Kırtasiye Dükkanı Açmakla İlgili Detaylar

Kırtasiye dükkanı açmadan önce bilmeniz gereken şey; daimi ve sağlam bir tedarikçiye ihtiyaç duyduğunuzdur. Bu adımı da, günümüzde toptancılık hizmetini üstlenmiş olan e-ticaret sitelerine yaptırabilmektesiniz. Elemanlarınız kalifiye olmak zorunda değildir. Müşterilerine saygı duyan, güler yüzlülüğü ile bir gelen müşteriyi bünyesinde devamlı gelecek şekilde tutabilen, gelen müşterilerin ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılayabilen elemanlar sizler için yeterlidir. Yanı elemanınız, işle ya da kendi hayatıyla ilgili olan sorunları müşterilere yansıtmamalı, dükkan ne kadar kalabalık olursa olsun profesyonelliğini kaybetmeden işini yapmaya devam etmelidir. Kırtasiyenin başarısı ve kazancı, elemanların kazancına da yansıyacaktır.

Kırtasiye Dükkanı Açma Hakkında

Sizler de kırtasiye dükkanı açmak istiyor ve detaylarını merak ediyorsanız; aşağıdaki yorum kısmında iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Böylece konuyla alakası olan diğer kişiler, vermiş olduğunuz iletişim bilgileri aracılığıyla sizlere ulaşabilir. Gerekli yardım ve bilgiyi ücretsiz bir biçimde tarafınıza aktarabilir. Aynı zamanda aklınıza konu hakkında takılacak her soru için, aşağıdaki yorumlar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı