İş Fikirleri

Mavi Yumurta Nedir? Mavi Yumurta ile Para Kazanma

Mavi Yumurta Nedir? Mavi Yumurta ile Para Kazanma

Ek iş fikirleri pek çok insanın aklını kurcalar. Her ne kadar uzaktan cazip gözükse dahi pek çok insan ek iş yapmayı ya da bir şekilde kendi işinin patronu olmayı göze alamaz. Gerçekten risk taşımayan iş grubu yok denecek kadar azdır. Ancak bu risklerin belirli oranda alınması da orta ve uzun vadede son derece kazançlı ve karlı bir seçenek olacaktır. İşte son zamanlarda en popüler olan iş kollarından bir tanesi de mavi yumurta satışıdır.

Mavi yumurtanın hem üretimi hem de satışı son derece cazip neticeler vaat etmektedir. İşte bizler de kendi işinin patronu olmak ve mavi yumurta işini layıkıyla, bilgi sahibi olarak yapmak isteyenler için bu yazıyı derledik. Bu yazıda bu işi yapmak isteyenler için elzem olan pek çok bilgiye yer verdik. Aynı zamanda “Mavi yumurta nedir?” sorusunun yanıtını da makul bir şekilde vermeye çalıştık.

Mavi Yumurta İşi Riskli midir?

Mavi yumurta üretimi her şeyden evvel birtakım riskleri barındırmaktadır. Bu risklerin başında ise yeteri kadar kar elde edilememesi ve işe son verilmek zorunda kalınmasıdır. Aynı zamanda mavi yumurta satışı ve üretimi işini kendi sermayesi ile yapanların sorumluluğu ilke olarak işletme varlığı ile sınırlı olmayacak ve işletmeci tüm mal varlığı ile sorumlu tutulacaktır. Ancak bu risklerin göze alınmaması durumunda da herhangi bir kazanç elde edilebilmesi ihtimal dahilinde dahi değildir. Bu nedenle mantıklı riskler alarak mavi yumurta işine başlamak ve masrafların kendisini amorti etme süresine kadar sabırlı davranmak gerekecektir.

Mavi Yumurta Nedir?

Aslında yumurtaların renkleri, yumurtanın nitelikleri açısından çok da fazla bir anlam ifade etmemektedir. Bu nedenle mavi yumurta tavuğu ya da herhangi bir tavuk tarafından yumurtlanan yumurta arasında herhangi bir fark söz konusu olmayacaktır. Tavuk yumurtasının oluşumu toplamda 26 saat sürecektir. Bu süreç içerisinde yumurta ilk olarak renksizdir. Mavi yumurta tavuğu açısından da durum bu şekildedir. Akabinde yumurtalar tavuğun gen yapısına göre renk alacaktır. Mavi yumurta tavuğu olarak da bilinen Ameraucana cinsi tavuğun renkleri de maviye yakın bir renge yönelik yumurta oluşturulmasına müsaittir. Özetle mavi yumurta yapan tavuk gen yapısından dolayı yumurtanın kabuğuna bu rengi vermektedir.

Mavi Yumurta Tavuğu Fiyatı

Esasında mavi yumurta tavuğu adı altında özel bir tavuk cinsi yoktur. Ancak Ameraucana adındaki tavuk cinsi, gen yapısından dolayı yumurtaların kabuklarına mavimsi bir renk vermektedir. Son zamanlarda mavi yumurtaya duyulan ilgi arttığından dolayı da mavi yumurta tavuğu fiyatı belirgin şekilde yükselmiştir. Aynı zamanda mavi yumurta yumurtlayan tavuk çok az bulunduğundan dolayı da bu fiyatlar yüksek seyretmektedir. İnternette yapılacak basit bir “mavi yumurta tavuğu satılık” araması neticesinde bu tavukların fiyatlarının 150 ile 250 TL arası değiştiğini görmek mümkün olabilecektir.

Mavi Yumurta Fiyatı

Mavi yumurta fiyatları normal yumurtalara kıyasla son derece yüksektir. Nitekim mavi yumurta işiyle uğraşmanın bir girişimciye bu denli fazla kazandırmasının da en önemli sebeplerinden bir tanesi budur. 10 adet mavi yumurtanın yer aldığı bir koli yaklaşık olarak 50 TL’den satışa sunulmaktadır. Ancak bu fiyatın zaman zaman daha yüksek ya da daha düşük olması da söz konusu olabilmektedir. Mavi yumurta fiyatları bazen organik ürün satışı yapan yerlerde daha da fazla olabilmektedir. Nihayetinde “mavi yumurta satın al” şeklinde bir arama gerçekleştirildiğinde rahatlıkla aranan sonuca ulaşmak mümkün olacaktır.

Mavi Yumurta Faydaları

Mavi yumurta dendiği zaman pek çok insanın aklına sıra dışı bir yumurta gelmektedir. Oysa yukarıda da ifade edildiği üzere mavi yumurta sadece tavukların gen yapısından kaynaklı bir husustur. Bu nedenle Mavi yumurta faydaları da diğer renkteki yumurta ile hemen hemen aynıdır. Bu bağlamda ilk olarak bu yumurtaların protein değerleri son derece yüksektir. Aynı zamanda en kaliteli protein gruplarından bir tanesi olarak da tanınmaktadır. Öte yandan selenyum ve B grubu vitaminler bakımından da son derece zengin ve tercih edilesi bir besin grubudur. Yani “mavi yumurta satın al” dendiği zaman aslında kabuğu diğer renkte olan yumurtalardan da bir farkı olmayacaktır.

Mavi Yumurta Yumurtlayan Tavuk Özellikleri

Yumurtanın hangi renge sahip olacağı tamamen tavukların gen yapısı ile alakalı bir durumdur. Bu bağlamda yukarıda da ifade edildiği üzere yumurtanın oluşumu yaklaşık olarak 26 saat kadar sürecektir. İşte bu 26 saatlik süre içerisinde ilk 6 saat yumurta renksizdir. Son yirmi saatte ise yumurtanın kabuğu renk değiştirecektir. İşte bu durumda rengi belirleyen de tavukların gen yapısıdır. Ancak bu gen yapısında tavuğun tüylerinin renginin herhangi bir anlam ifade etmediği de unutulmamalıdır. İşte yumurtanın kabuğuna mavi rengini veren gen yapısına sahip olan tavuk da Ameraucana adındaki özel bir cinstir. Aynı zamanda bu cins tavuklar son derece az bulunur.

Mavi Yumurtayı Bir İlaç Olarak Algılamak Doğru mu?

Gıdalar hiçbir zaman ilaç niteliğinde görülmemelidir. Örnek olarak ise tarçın verilebilir. Gerçekten tarçının kan şekerini dengeleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak bu etki hiçbir zaman diyabet ilaçlarının yüzde beşini geçemeyecek bir etkidir. Bu örnekten hareketle, gıdaların ilaç olarak kabul edilmesinin sağlığı daha fazla bozacağı da akılda bulundurulmalıdır. Öte yandan mavi yumurtanın henüz diğer yumurtalara kıyasla bir üstünlüğü olup olmadığı da kanıtlanabilmiş değildir. Bu gibi bir durum söz konusu olsa dahi tıbbi tedavi ürünü olarak hiçbir zaman algılanmamalıdır.

Mavi Yumurta İşi Aylık Ne Kadar Kazandırır?

Mavi yumurta işi yapan girişimciler aylık ortalama 10.000 TL civarında kazanabilmektedir. Ancak bir zamanlar aynı durumun kahverengi yumurta için de söz konusu olduğu unutulmamalıdır. Gerçekten kahverengi yumurtanın eşi benzeri olmayan etkilerinden bahsedilmiş ve sonrasında diğer yumurtaya kıyasla bariz bir üstünlüğü bulunmadığı kanıtlanmıştı. İşte aynı durumun mavi yumurta için de söz konusu olmasını engellemek adına bu alanda etraflı bir araştırma yapmak ve sıradan bir yumurta üretimi yapıldığında dahi kazanç elde edilecek türden bir iş kurmak, yani riskleri de hesaba katarak uzun vadeli düşünmek icap edecektir.

Mavi Yumurta İşi İçin Teşvik Mümkün müdür?

Mavi yumurta üretimi ve satışı işiyle uğraşmak isteyen girişimcilerin KOSGEB tarafından sunulan hibe kredilere başvurması mümkündür. Ancak bunun için ilk olarak KOSGEB destekli kursların tamamlanması ve girişimcilik belgesi alınması lazımdır. İşte bunun ardından bir proje ile başvurulduktan sonra gerekli olan hibe kredi de temin edilebilecek ve KOSGEB’in sunduğu kanatlı hayvan desteği elde edilebilecektir.

Mavi Yumurta Hakkında Merak Ettikleriniz

Yazımızda mavi yumurta üretimi, satışı ve genel olarak mavi yumurtaya dair pek çok önemli hususa yer verdik. Sizler de mavi yumurta hakkında birtakım soru işaretlerine sahipseniz ve mavi yumurta ile alakalı halen daha netleşmeyen bazı düşüncelere sahipseniz tek yapmanız gereken kişisel bilgilerinizle beraber bu yazının altına yorum bırakmaktır. Bu sayede bu alanda uzman olanlar, keza bu alanda deneyimi bulunanlar size destek olabilir ve her türlü sorunuza cevap verebilirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı