İş Fikirleri

Van Kahvaltı Salonu Açmak

Giderek popülerleşen bir iş alanı olan kahvaltı salonu açmak konusunda merak ettiğiniz konulara açıklık getirmeye çalışacağız. Kahvaltı özellikle bizim kültürümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Güne hemen herkes, işine veya okuluna gitmeden evvel, kahvaltı yaparak başlamaktadır. Ancak, evde kahvaltı hazırlamaya vakti olmayan pek çok kişi için dışarıda kahvaltı yapmak uygun bir seçenektir.

Bundan dolayı kahvaltı salonu açarak para kazanmak isteyen çok sayıda kişi, bu konu hakkında bilgi edinmek istemektedir. Bu noktada belirleyici olan, açılması düşünülen mekanın hedef kitlesi olacaktır. Yol üstü müşterilere hitap edecek bir mekan mı; yoksa daha şık bir mekan mı? Zira bazı kahvaltı salonları, müşterilerine keyifli bir sabah vadetmekte bazıları ise, ekonomik ve konforlu kahvaltı sunmaktadır. Buna göre, kahvaltı salonu dekorasyonu dahil olmak üzere tüm sistem büyük farklılık gösterecektir.

Van Kahvaltı Salonu Açmak

Kahvaltı salonu denince ilk akla gelen Van kahvaltı salonu olmaktadır. Yöresel ürünlerin sunulduğu bu türden mekanlar, işine ya da okuluna yetişmek için acele eden kitleye değil; daha ziyade bir kahvaltı keyfi yaşamak isteyen kişilere hitap eden mekanlardır.

Van kahvaltı salonlarında menüde, Van balı, yoğurt kaymağı, süt kaymağı, otlu peynir, örme peynir, beyaz peynir, kavurmalı-sucuklu yumurta, murtuğa, zeytin, taş fırında pişirilen lavaş ekmeği ve semaverde çay eşliğinde sunulur. Son yıllarda İstanbul dahil olmak üzere, ülkemizde açılan çok sayıda Van kahvaltı salonları, insanımıza özel bir kahvaltı masası sunmaktadır. Van ilimizin zengin kahvaltı kültürü, büyük ilgi görmekle beraber, bu türden bir işletme açmak için gerekli sermaye biraz daha fazladır.

İşlek Caddede Kahvaltı Salonu Açmak

Şık bir kahvaltı salonu açmak, iyi bir gelir getirdiği gibi, maliyetleri de oldukça yüksektir. Bununla beraber, şık mekanlar arasında büyük bir rekabet vardır. Söz gelimi, son yıllarda açılan Van kahvaltı salonu sayısında artış yaşanmıştır. Bu nedenle her gün iş yaparak, gelir elde etmek zordur. Ayrıca, kahvaltı mekanları içerisinde bu türden bir mekanın maliyeti fazladır. Bunun dışında, sabah evinden işine gitmek için yola çıkmış kişilere hitap eden mekanlar da caziptir. Bu mekanların kurulum maliyetleri daha düşüktür, kahvaltı mekanının yapısına göre kahvaltı salonu dekorasyonu da değişmektedir.

Şehir Dışında Kahvaltı Salonu Açmak

Şehir içinde işlek bir caddede, kahvaltı salonu açmak parlak bir fikirdir. Ancak, daha özel müşteriye hitap etmek isteyen bir girişimci, şehir dışında bir kahvaltı salonu açabilir. Bu türden mekanlar, hafta sonlarında ya da özel günlerde oldukça rağbet gören mekanlardır. Bununla beraber, hafta içi günlerde pek fazla hareketlilik yaşanmamaktadır. Bundan ötürü, şehirden uzağa şık bir kahvaltı salonu açmak maliyetli bir iş olması nedeniyle risklidir. Bununla beraber, mutfak konusunda deneyim sahibi olan ve kurumsal firmalara temas edebilecek girişimciler, bu türden bir mekanla para kazanabilir. Zira, çeşitli organizasyonlar ve tanıtımlar vesilesiyle ve yapacağı indirimlerle, mekanın boş kalmasını engelleyecek önlemler alabilir.

Kahvaltı Salonu Menüsü Nasıl Belirlenir?

Kahvaltı salonu açılacak lokasyon belirlendikten sonra, oradaki insanların tüketim alışkanlıkları ve sosyo-ekonomik durumları incelenmelidir. İnsanların alım güçlerinin ne olduğu, daha fazla ne tükettikleri anlaşılabilir. Bu konuda en fazla yardımı olacak mekan, bir başka kahvaltı salonudur. O dükkana bir müşteri gibi giderek, insanların sıklıkla ne tükettiği gözlemlenebilir. Bu, başlangıçta menünün omurgasını oluşturma konusunda yardımcı olacak bir çalışmadır. Başlangıçtan sonra, müşteri beklentisine uygun olarak, gözleme, melemen gibi çeşitler sunulabilir.

Kahvaltı Salonunun Gelirini Arttıran Faktörler

Her iş yeri gibi, kahvaltı salonları için de en temel ilke müşteri memnuniyeti olmalıdır. Bundan dolayı, kahvaltı salonu açmak konusunda araştırma yapan kişiler, bu salonlarda birbirinden iyi ürünleri sunmanın yeterli olmadığını bilmelidir. Kahvaltı ile beraber, güler yüz satılmaktadır. Kaliteli hizmet, mutlaka hijyen kuralları dahilinde olmalıdır. Bu şekildeki mekanlar, müşterinin daha fazla güvenini kazanmakta ve bu da mekanın kazancını arttırmaktadır. Mekan, hangi kitleye hitap ederse etsin mutlaka hijyen kurallarına riayet etmeli ve müşterilerine her daim taze ürünler sunmaktadır.

Kahvaltı Salonu Açmak Neden Popüler?

İnsanlar, ücretli işlerde çalışmakla beraber, iş güvencesinin olmamasından ve düşük maaşlardan sıkılmakta ve kendi işlerine sahip olmayı arzu etmektedirler. Her dönem değişik işler popülerlik kazanmaktadır. Son dönemlerde ise, kahvaltı salonları popülerlik kazanmıştır. Bunun nedeni, bu alanda açılan mekanların iyi müşteri çekmesi kadar, nispeten düşük sermayeyle kurulabilmesidir.

Kahvaltı Salonu İyi Gelir Getirir mi?

Kahvaltı salonunun az ya da çok gelir getirmesi, belirli koşullara göre farklılık arz etmektedir.

  • İlk olarak kahvaltı salonunun etrafında benzer başka mekanlar olup olmaması önemlidir.
  • Bunun dışında müşteriye sunulan ürünlerin tazeliği
  • Ürünlerin çeşitliliği
  • Fiyatların makul olup olmaması
  • Mekanın tasarımı ve temizliği
  • Hizmetin kalitesi ve güler yüz

Gibi unsurlar, geliri etkileyen unsurlardır. Kahvaltı, insanın ilk ve en önemli öğünü olduğundan burada sunulacak ürünler kadar hizmet kalitesi de önelidir. Tüm bunlar sağlandıktan sonra, kahvaltı salonunun düzenli müşterisi oluşmaya başlar. Mekan iyi gelir etmeye başlar. Zira kahvaltı evlerinde sunulan ürünlerin kar marjı yaklaşık, % 70’tir. Ancak, bu kar marjına ulaşmak için, evvela insanları mekana gelmeye teşvik etmek gerekmektedir.

Kahvaltı Evi Nasıl Tasarlanmalıdır?

Günün ilk öğününe kültürümüzde fazlasıyla ehemmiyet verilmektedir. Bu öğün aynı zamanda, günün nasıl geçeceği üzerinde de önemlidir. Bundan dolayı kahvaltı evinin dekorasyonunun belli özelliklere yapılması gerekmektedir. Genellikle, bu tür mekanlarda, sıcak renkler kullanılır ve müşterinin pozitif bir ruh haline bürünmesi amaçlanır. Sadece renkler değil aynı zamanda kullanılan masalar ve masa örtüleri de özel olarak seçilmelidir.

Masa örtüleri resmiyetten uzak, sıcak sevimli bir tarza sahip olmalıdır. Bunların yanı sıra dikkat çekecek, tablolar ile ortam renklendirilebilir. Tüm bunlar, açılacak olan mekanın hangi tip mekan olacağına göre değişiklik gösterebilir. Şık bir mekan ile bir kahvaltı evinin tasarımının aynı olması beklenemez. Bu farklara vakıf olmayan girişimciler, bir mimardan yardım alarak, işe en başından profesyonel bir destekle başlayabilir.

Kahvaltı Salonu İsimleri

Kahvaltı salonlarının karakteristik özellikleri mevcuttur. İç tasarımlarında var olan karakteristik özellikler, mekanın tabelasında da görülmektedir. Genelde yüz güldüren ve tebessüm uyandıran, kahvaltı salonu isimleri görülmektedir. Kahvaltı mekanlarına ağır ve sert isimler uygun düşmemektedir. Konsept, hep sıcak sevimli ve pozitif olmalıdır.

Kahvaltı Salonu Nasıl Açılır?

Kahvaltı salonu için bazı izinler almak gerekmektedir. Bundan dolayı kahvaltı salonu açmak isteyen girişimci, işletme ruhsatı, vergi numarası, mali sorumluluk sigortasına başvurulur. İşletme ruhsatına başvurulduktan sonra sırasıyla, itfaiye, imar, emniyet raporları alınır ve teslim edilir. Raporları alan komisyon gerekli denetimi yaparak, eksikleri bildirir ve giderilen eksiklerin ardından ruhsat verilir. Bu işlemlerle beraber, belediyeye gidilmesi gereken bazı işlemler de vardır.

Sizlerde kahvaltı salonu açmak istiyorsanız, aşağıdaki yorum kısmına iletişim numaranızı bırakabilirsiniz. Böylelikle, konu hakkında uzman olan kimseler, size bu numaradan ulaşacak gerekli bilgi ve yardımı ücretsiz olarak verecektir. Bunun yanında konuyla ilgili, aklınıza takılan tüm soruları, yine aşağıda yer alan yorum kısmından yazarak bize sorabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı