İş Fikirleri

Kahve Dükkanı Açmak

Kahve Dükkanı Açmak

Kahveyi çok sevindiğiniz için kahve dükkanı açmak istiyorsanız; aradığınız bütün detaylar burada. Kahve dükkanı işletmesi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları açıklamaya çalışacağız. İlk bakışta, kahve dükkanı sahibi olmak çok meşakkatli bir iş gibi görünebilir size. Ancak durumun öyle olmadığını yazının devamında göreceksiniz.

Kahve yapmayı, içmeyi ve de ikram etmeyi sevenlerin adeta tutkusu haline gelen kahve; son günlerde kahve severlere iş kapısı olma yolunda adım adım ilerliyor. Dolayısı ile kahve dükkanı açmak istiyorum diyen, kahve severler işlerini severek yapacaktır. Kahve dükkanı açmaya dair tüm güncel bilgilerin paylaşıldığı bu yazı, bütün kafa karışıklığınızı ortadan kaldıracak.

Kahve Dükkanı Açmak Karlı mıdır?

Kahve dükkanı açmak ile ilgili bir takım düşüncelere sahipseniz eğer, piyasa ortamının en hareketli olduğu şu dönemde, neler yapabileceğinizi gözden geçirebilirsiniz. Dolayısıyla atacağınız bu ticari adım sizi düşündüğünüzden daha kârlı bir sürece de taşıyabilir. Öncelikle açmayı düşündüğünüz kahve dükkanının konseptine karar vermelisiniz. Oluşturacağınız konsept sayesinde önceliklerinizi, sahip olmanız gereken bütçenizi, konum olarak dükkanınızı nereye açmak istediğinizi ve de müşteri potansiyelinizi gözden geçirebilirsiniz. Yeni bir işletme sahibi olma fikri ile birlikte yapacağınız bu ön araştırma sonucunda birçok ilginç ve orijinal fikir elde edebilirsiniz. Farklı ve de özgün fikirler ile yola çıkarak kendinize bir vizyon geliştirebilir, kâr getiren bir işletmenin ilk adımlarını atabilirsiniz.

Kendi İşinizin Patronu Olun

İyi bir işletmeci olacağınızı düşünüyor ve bu yolda ilerlemek istiyorsanız; kahve dükkanını açma fikrinizi artık ertelemeyin. Geçtiğimiz yıllardan itibaren küçük kahve dükkanları oldukça popüler hale geldi. Kendinize olan güveninizi kaybetmeden, emin adımlar ile kahve dükkanı açmak fikrinizi şimdi hayata geçirmek için bir hamle yapın.

Butik kahve dükkanı açmak hem hayallerinizi gerçekleştirmenizde yardımcı olabilir, hem de insanlara lezzetli, uygun fiyatlı, yerli ve yabancı kahveleri sunma imkânı tanır. Kahve dükkanınızda; sadece sizin dükkanınıza özel olan ürünlerin satılması ve de yalnızca size özgü aromalar ile sunacağınız kahvelerin beğenilmesi, sizi başarılı bir kahve dükkanı sahibi yapacaktır.

Kahve Dükkanı Açmak Maliyeti

Açmayı istediğiniz işletmenizin, hayallerinize uygun olması kadar; iş yapabilecek potansiyele de sahip olması gerekmektedir. Dolayısıyla iş yapabilen bir kahve dükkanına sahip olabilmeniz için, işletmenizin merkezi bir konumda olması da önemli bir husustur. Böylece maliyet açısından da yeni açtığınız dükkanınızı yükseğe taşıyabilirsiniz. Kahve tüketiminin, daha çok genç nüfusun yoğun olarak yaşadığı, okuduğu semtlerde olması nedeni ile üniversite ve de büyük alışveriş merkezlerinde kahve dükkanınız için mekân bakabilirsiniz.

Paket servis ya da self servis uygulamasını da dükkanınızda gerçekleştirmek istiyorsanız; kahve dükkanınızı işlek bir cadde üzerinde ya da yaya trafiğinin akış halinde olduğu bir konumda da açabilirsiniz. Böylece self servis ya da paket servis olarak sunduğunuz kahveleriniz, yoldan yaya olarak ya da arabasıyla geçen kahve severler ile buluşabilir. Kahve dükkanı açmak için harcayacağınız maliyet, dükkanınızın dekor masrafları, kahve makineleri, dükkan kirası, çalışanların maaşları ve bir takım giderler olarak sıralanabilir. Ayrıca resmi kurum ve de kuruluşlardan alacağınız belgeler, ruhsat ve de kahve makineleri ile ilgili çok da yüksek bir maliyet tablosu oluşturmanıza gerek yok.

Kahve Dükkanı Dekorasyonu

Kahve dükkanınızı tutarken mutlaka iç ve dış tasarımı ile ilgili bir fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Oturma grupları, rahat sohbet masaları, kahve barı, barista tezgâhı ve self servis tezgâhları ile birlikte mutfağınızın ve de dükkanınızın dış tasarımı da oldukça önemlidir. Kahve dükkanınızda kendi kişiliğinizi ve de zevklerinizi yansıtan şık köşeler de tasarlayabilirsiniz. Kitaplıklar, tablolar, müzik sistemleri, geniş ekranlı televizyonlar ile görselliği arttırabilirsiniz. Kahve dükkanı açmak için girdiğiniz bu yolda; mutlaka dükkanınızın iç tasarımının önemli olduğu kadar, dış tasarımının da dikkat çekici olması gerektiğinin farkına varmalısınız.

Kahve Tüketimini Arttıran Gelişmeleri Ve Kahve Piyasasını Yakından Göz Hapsine Alın

Her geçen gün sayısı giderek artan kahve dükkanları, piyasada yer edinmek için oldukça farklı, sunumlar, fikirler ve tatlar ile müşteri potansiyellerini arttırmaya çalışıyor. Dolayısı ile kahve dükkanı açmak hayaliniz, bu dükkanı açmak için yeterli bir durum değildir. Dünyada, Türkiye’de ve de son olarak yerelde; yani dükkanınızı açmak istediğiniz muhitin, kahve trendleri hakkında bilgi edinerek bu işte başarılı olabilirsiniz. Öncelikle kahve yapma işini adım adım öğrenin. Basit gibi duran; kahve yapımı aşamalarını araştırın ve öğrenebilirsiniz. Farklı mekanlara giderek tadımlar yapabilirsiniz. Hangi kahve çekirdeği nasıl öğütülür, nasıl demlenir ve son olarak müşteriye nasıl sunulur gibi konu başlıklarında kendinizi geliştirmelisiniz. Dükkanınızın tüm sermayesi halini alacak olan kahve hakkında sıkı bir bilgi birikimine sahip olarak kahve dükkanınızın kalitesini arttırabilirsiniz.

Kahve Kültürü ve Mekânınızın Uyumu

Kahve dükkanı açmak düşünceniz sizleri oldukça heyecanlandırıyor olabilir. Ancak o dükkanı açtığınızda ve de kendi kahve kültürünüzü mekanınızda insanlara aktardığınızda, bu heyecan yerini kesinlikle başarıya bırakacaktır. Kahve sadece bir içecek değildir; bir kültür, ortak paylaşım, deneyim ve de insan ilişkilerinde yer alan bir nüanstır. Kahve bir davet bir niyet hatta kimilerinin güne başlama tarzıdır. İnsanların ortak paylaşımları haline gelen kahveyi, iyi bir sunum ve de satış politikası ile mekânınızda görücüye çıkartabilirsiniz.

Oluşturacağınız kahve kültürünüzün, mekânınız ile de uygunluk taşıyor olması gerekmektedir. Muhteşem aromalı kahvelerinizin yanında, görsel olarak mekan dizaynınızın da insanlara rahat ve güzel bir kahve deneyimini yaşamaya teşvik ediyor olması gerekmektedir.

Kahve Dükkanınız İçin İsim ve Logo Tasarımı

Yeni bir işletmeyi insanlara tanıtmak, akılda kalıcılığı sağlamak ve de oturduğumuz yerden pr çalışmalarımızı gerçekleştirmek artık çok kolay. Nasıl mı, öncelikle insanların zihinlerinde kalıcı bir isim bulmalı ya da kendinize ait bir logo tasarlamalısınız. Logo tasarımı konusunda profesyonel bir destek alabilirsiniz. İsim konusunda da özgün olmanız gerekmektedir.

Kahve Dükkanın Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Size özel olan, dükkanınızın ismini ya da logosunu taşıyan kağıt kahve bardakları, şeker ve süt tozu ambalajları, peçeteler, poşet ya da karton çantalar yaptırabilirsiniz. Böylece kahvelerini alıp işine, okuluna, evine ya da başka insanların olduğu herhangi bir ortama karışacak olan kahve sever müşteriniz sayesinde; dükkanınızın, leziz kahvesinden başka kahve severler de haberdar olabilecektir.

Kahve Tadım Günleri

Kahvenizin tanıtımını yapmak için haftanın ya da ayın bazı günleri kahve tadımları düzenleyebilirsiniz AVM’lerde, ya da üniversitelerde düzenleyebilirsiniz. Böylece kahve aromalarınızı hiç tatmayan kişilere ile de paylaşmış olabilirsiniz. Ayrıca genç nüfusun yoğun olduğu yerlerde yapacağınız bu tarz etkinlikler dükkanınızı kurumsal bir kimliğe de taşımanıza yardımcı olacaktır.

Kahve Sunumlarının Yanında Yan Ürünler

İki çeşit kahve insanı vardır; salt kahve içmeyi tercih edenler ve kahve sunumlarında yan ürünleri de tercih edenler. Yan ürünler kahve dükkanı açma maliyeti konusunda ilk başta sizi zorlasa da, daha sonra kâr getirecek bir uygulamadır. Sizler de kahve dükkanı açmak işinde başarılı olmak istiyorsanız; aşağıdaki yorum yapılan bölümlere bilgilerinizi girebilirsiniz. Devamında ise; merak ettiğiniz, konuyla alakalı gerekli bilgilendirme tarafınıza; konunun uzmanları tarafından yapılacaktır. Ayrıca bu iş kolu ile alakalı daha fazla bilgi almak isterseniz yine konunun uzmanları sorularınızı yanıtlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı