İş Fikirleri

Starlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Starlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüz artık teknoloji çağı olmuştur. Bütün işlemlerimiz internet üzerinden olmaktadır. Son zamanlarda güncel haberler içeriğinde başı çeken konulardan bir tanesi de Starlink uydularıdır.  Starlink, binlerce küçük uyduyu bizden 550 kilometre yükseklikteki alçak Dünya yörüngesine yerleştirecek bir uydu projesidir. Uydulardan gelen internet sinyalleri yer alıcı-vericilerine ışınlanma yaparak yerel olarak yayın yapacak veya doğrudan Starlink yönlendiricinize bağlanarak internet kullanımı sunmaktadır.

Starlink Uydularının Önemi

Starlink uyduları ise cep telefonu sinyali olan 4.5G ve 5G gibi aynı çalışma sistemine sahip değildir. Bir ev, iş yeri veya uzak konumun uydu üzerinden internete bağlanması ile ortaya çıkan veri alış verişidir. 3.000 civarında Starlink uydusunun gezegenin etrafında döndüğü sanılmaktadır. Starlink aracılığıyla tüm dünyaya internet erişimi sağlamak için 12.000 kadar uyduyu daha gökyüzüne fırlatmayı amaçlıyor. Starlink uydu sayısının 30.000‘e kadar ulaşmasını ve veri akışı yapmasını sağlamayı planlanmaktadır.

Starlink uyduları internet servis sağlayıcınıza bağlı değildir. Örneğin Türkiye’de son kullanıcılar 10 Gbps hızında fiber internet kullanırken Starlink ise fiber kadar hızlı değil ama bazı alternatif internet teknolojilerinden daha hızlı internet sağlamaktadır. Starlink’in ülkemizdeki fiber bağlantıdan daha hızlı konusunda fikir birliğine varılamamıştır. Bu konudaki teknoloji haberleri merak edenler tarafından takip edilmektedir. Starlink uydularının hepsinin yörüngeye gönderilip oturulmasıyla, hizmetin dünyanın tamamına sunulması planlanıyor. Şu anda Starlink, ABD’nin çoğu, Kanada, Avrupa’nın büyük bir kısmı ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere 32 ülkede kullanılabilir durumdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Grandpashabet Betpark Kolaybet Betgaranti İmajbet
Kapalı