İş Fikirleri

Biyografi Yazma Teknikleri

Biyografi Yazma Teknikleri

Biyografi yazısının bazı teknikleri vardır. Öncelikle biyografi yazısı tamamen gerçeğe iyi yansıtmalı ve kesinlikle kurgusal olmamalıdır.  Biyografi yazılarında yazım yanlışı olmamalı ve imla kurallarına dikkat etmek çok önemlidir. Bununla birlikte biyografisi yazılacak olan kişinin toplama yararı dokunmuş ve insanlar tarafından tanınmış biri olması gereklidir. Bir web sitesine ya da bir profile biyografi ekle yazısı yazılmak istendiği zaman biyografisi yazılacak olan kişi ile ilgili derinlemesine bir araştırma yapılmalıdır. Hayat hikâyesi anlatılacak olan kişi yapmış olduğu çalışmalar ile topluma örnek olabilecek bir kişi olmalıdır.

Biyografi Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Biyografi yazısı bir oyuncu biyografisi şarkıcı biyografisi ya da iş adamı biyografisi olabilir. Biyografi yazarken kesinlikle kronolojik sıralamaya dikkat ederek yazı yazılmalıdır. Kişinin doğumundan çocukluk yıllarına eğitim hayatından mevcut durumuna kadarki olan süreç sırası ile yansıtılmalıdır. Eğer kişi hayatta değilse sıralama buna göre yapılmalıdır. Biyografi yazılırken sade ve akıcı bir dil kullanılmalıdır. Biyografide anlatım üçüncü ağızdan yapılır. Biyografisi gereksiz ayrıntılar ile doldurulmamalıdır.

Kişinin gerçek özellikleri yansıtılmalı ve özel hayatı ile ilgili gereksiz ayrıntılara girilmemelidir. Biyografi yazarken kişiye en iyi şekilde anlatabilecek Bir yazım dili tercih edilmelidir. Okuyucunun biyografiye okurken kafası karışmamalı ve biyografinin sonunda hayatı anlatılan kişi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu kurallara dikkat edildiği sürece biyografisi anlatılmak istenen kişi en iyi şekilde tanıtılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Grandpashabet Betpark Kolaybet Betgaranti İmajbet
Kapalı