İş Fikirleri

Cam Elyafın Tarihçesi

Cam Elyafın Tarihçesi

  • Cam elyafın, ilk olarak hayatımıza girdiği dönemler olan Rönesans döneminde kadehler ve vazoların süslenmesinde kullanılmıştır. Bu süslerde cam teller ile yapılmıştır.
  • Uzunca bir isme sahip olan Fransız fizikçi Rene-Antoine Ferchault de Reaumur, 1713 yılında ince cam iplerle süslenmiş tekstil ürünlerini piyasaya sürdü.
  • İngiliz kökenli bir ipek dokumacı 1842’de cam bir kumaş elde etti ve başka bir mucit Edward Libbey, Chicago’daki 1893 Columbian Exposition’da cam dokuma elbiseyi tanıttı. Bu elbise ilk kez döneminin popüler tiyatro oyuncusu Georgia Cayvan tarafından giyilerek gözler önüne serildi.
  • Rastgele uzunluklardaki elyaf yığınından oluşan cam yünü, 20. yüzyılın başında Avrupa’da, çubuklardan yatay olarak döner bir tambura liflerin çizilmesini içeren bir süreç kullanılarak üretildi. Bundan onlarca yıl sonra, bir eğirme işlemi geliştirildi ve patent alındı. Kısacası, cam elyaf I. Dünya Savaşı sırasında ilk kez Almanya’da üretildi.
  • Cam elyafın ilk olarak Almanya’da üretilmesi, endüstriyel üretimin de orada gerçekleştiği anlamına gelmemektedir. Peki cam elyafın, endüstriyel üretimi nerede gerçekleştirilmiştir? Bu soruyu cevaplandırmak çok da zor olmasa gerek. Evet Amerika, cam elyafın ilk olarak endüstriyel üretimini 1930’lu yıllarda Amerika’da gerçekleştirdi.
  • Cam elyaf imalatı üzerine deneyler yapan CorningGlass, cam elyaf pazarının potansiyel büyümesini fark ederek 1920’de Owens-Illinois’e cam elyaf üretiminde ortaklık teklif etti.
  • Owens-Illinois bu teklifi kab

KAYNAK : Carbon Fiber Recycling

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Grandpashabet Betpark Kolaybet Betgaranti İmajbet
Kapalı