İş Fikirleri

Stent Takılan Hasta Nasıl Beslenmelidir?

Stent Takılan Hasta Nasıl Beslenmelidir?

Bir hastaya stent yerleştirildiğinde, iyileşmeyi desteklemek ve gelecekteki kalp sorunları riskini azaltmak için diyetlerinde bazı değişiklikler yapmaları gerekebilir. İşte stent takılan hasta nasıl beslenmelidir? Sorusunun cevabı.

Kalp açısından sağlıklı bir diyet uygulayın: Kalp açısından sağlıklı bir diyette doymuş ve trans yağlar, kolesterol ve sodyum düşük olmalıdır.

Sodyum alımını sınırlayın: Yüksek sodyum alımı, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyona yol açabilir. Stentli hastalar sodyum alımlarını günde 2.300 mg’ın altına düşürmelidir.

Yağsız proteinleri tercih edin: Stentli hastalar doymuş yağ oranı yüksek olan kırmızı et yerine balık, tavuk ve fasulye gibi yağsız proteinleri tercih etmelidir. Haftada iki kez balık yemek kalp için sağlıklı omega-3 yağ asitleri sağlayabilir.

Stent Nedir? Nasıl Takılır?

Her şeyden önce stent nedir sorusunu cevaplamak önemlidir. Stent, vücuttaki dar veya tıkalı arterleri tedavi etmek için kullanılan küçük bir ağ borudur. Metal veya plastik malzemeden yapılır. Bununla birlikte stent nasıl takılır sorusu da hastalar tarafından merak konusudur.  Bir stent yerleştirmek için doktor deride küçük bir kesi yapar ve artere bir kateter (ince, esnek bir tüp) yerleştirir. Stent daha sonra kateterin ucundaki bir balonun üzerine yerleştirilir. Stentli kateter arterin tıkalı bölgesine yönlendirilir, burada balon şişirilerek tıkalı bölge açılır ve stent yerine yerleştirilir. Stent yerine yerleştirildikten sonra balon söndürülür ve çıkarılır, stent arteri açık tutmak ve kan akışını iyileştirmek için yerinde bırakılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Grandpashabet Betpark Kolaybet Betgaranti İmajbet
Kapalı